Youth Basketball for the Sycamore Coummunity School District in Cincinnati, Ohio. 2nd, 3rd, 4th, 5th, and 6th grades Boys and Girls Basketball

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

     

CONGRATULATIONS TO THE 2019-20 BOYS SELECT TEAMS!

Thank you to the many 4th and 6th-grade boys that participated in tryouts this week. We have decided to host 3 teams for both grades this year.  All teams will be registered to play in the CPYBL League competing against similar teams across the Cincinnati area. Each team will play a 20 game schedule with home games at E.H. Greene School or Sycamore Junior High School. 

 

3RD GRADE BOYS

 

Team Green Gold
Players Will Abbott Taj Anwar
  Eli Dryer Beckett Ashe
  Caleb Dumes Cash Darbyshire
  Colin Eagan Isaac Juran
  Isaiah Hill Bryce Hutzelman
  Grant Koppenhoefer Anderson Lange
  Tristin Moore Aidan McNally
  William Phillips Cooper Meyrose
  Andrew Poore Liam O'Hara
  Liam Taylor Luke Recker
Coach Hill/Eagan Gregg Darbyshire

 

 

4TH GRADE BOYS


 

Team

Green

Gold

White

 

Players

Zachary Branam

Jack Andolina

Samuel Bruns

 

 

Max Danner

Colin Brooke

Quinn Everhart

 

 

Will Huetcher

Jonathan Fisher

Cameron Feichtner

 

 

Gabe Joiner

Sebastian Gentle

Jireh Garnica

 

 

Dionte Kidd

Aiden Graham

Yaman Genc

 

 

Hayden Krebs

Brody Minar

Yalin Genc

 

 

Will Moeddel

Owen Hott-Nametz

Caden Lylerly

 

 

Nicholas Richter

Jack Richmond

Rohan Mayya

 

 

Finn Sedgwick

James Suffield

Nolan Namaky
 

Roman Thomas

Luke Whitmer

Truman Sayles

 

Coach

Andy Danner

Dana Hott

Namaky-Sayles

 

 

 

 

 

 

 

5TH GRADE BOYS

 

 
Team Green Gold White
Players Kyle Cicak Luke Bolger Armaan Chima
  Chris Dolan Josh DeBrosse Dominic Endres
  Jake Farquhar Noah Dryer Braden Fitz
  Cal Frischer Luke Koppenhoefer Gabriel Herman
  Colin Kmet Trenton Meadows Tyler Huetcher
  Brodie Mays Jonah Morris Evan Leader
  Donovan Nauman Aidan Perdue Jack Reuszer
  Quinton Shafer Elijah Reece Scott Telford
  Ty Thomas Joseph Richmond Connor Vergari
  Tre Vitullo Reid Rowland Ross Vincentenio
Coach Steve Farquhar Randy Reece Ted Fitz

 

6TH GRADE BOYS

 

Team

Green

Gold

White

Players

Elijah Clay

Ty Brewer

Jimmy Benedict

 

Reece Danner

Grant Emery

Owen Carrle

 

Ryan Drasnin

Aiden Fleck

Richard Dardinger

 

Matthew Goedde

Joseph Green

Brady Eagan

 

Hudson Groppe

Tommy Hauck

Jacob Gath

 

Blake Heaton

Tyler Heinen

Narhtey Maddy

 

Michael Johnson

Kevis Joiner

Robby Mahoney

 

Ryan Lynn

Elijah Morales

Benjamin Nordin

 

Carson Namaky

Cooper Morgan

Kaleb Reimer

  Maxim Rozenfeld Noah Poore Justin Smith
Coach Andy Kahn Blake Heinen TBA